Kā attīstīt bērna valodu vecumā no 4 – 5 gadiem?

  1. Sarunas – Radiet bērnam iespēju izteikties. Un esiet pacietīgs klausītājs. Iesaistieties sarunā, uzdodiet jautājumus, iedrošiniet bērnu. Pirms sākat runāt, pievērsiet bērna uzmanību. Pēc izteikšanās dodiet bērnam laiku un ļaujiet viņam atbildēt uz jūsu teikto.
  2. Bērns māca un stāsta – Ļaujiet bērnam pastāstīt, kā kaut ko darīt. Uzzīmējiet kaut ko, ko bērns apraksta. Pierakstiet bērna stāstu tā, kā viņš to stāsta.
  3. Stāstu lasīšana – Lasiet stāstus, kuriem ir viegli izsekot. Palīdziet bērnam uzminēt, kas stāstā notiks tālāk. Izspēlējiet stāstus vai taisiet leļļu izrādes. Palūdziet bērnu no stāsta uzzīmēt kādu ainu. Uzdodiet atvērtos jautājumus (kas, kad, kur, kāpēc) par stāstu.
  4. Lietu kategorizēšana – Māciet bērnam kategorijas, piemēram, augļi, mēbeles, formas. Kārtojiet lietas pa kategorijām. Lūdziet pateikt, kurš no priekšmetiem neiederas kategroijā, un paskaidrot, kāpēc.
  5. Vārdu krājums – Māciet bērnam jaunus vārdus. Izskaidrojiet un palīdziet tos saprast. Piemēram: “Tā ir mašīna. Mašīna ir transportlīdzeklis. Autobuss, vilciens un lidmašīna arī ir transportlīdzekļi. ” Aiciniet bērnu jautāt un lūgt izskaidrot vārdu nozīmi.
  6. Rotaļas un galda spēles – Spēlējiet mājās, veikalos, izmantojot lelles, figūras un citus atribūtus. Lieciet lellēm sarunāties savā starpā. Spēlējiet galda spēles.
  7. Lietu atrašanās telpā – Runājiet par lietu atrašanos telpā, izmantojot vārdus, piemēram, pirmais, pēdējais, pa labi, pa kreisi, augšā un lejā.
  8. “Es redzu” spēle – Aprakstiet kaut ko, ko redzat, piemēram: “Es pie sienas redzu kaut ko apaļu, tas rāda laiku.” Ļaujiet bērnam uzminēt, kas tas ir. Tad mainieties lomām. Spēle palīdz iemācīties klausīties un lietot valodu, lai aprakstītu pasauli.
  9. Ikdienas aktivitātes – Lūdziet bērna palīdzību ikdienas aktivitāšu plānošanā. Piemēram, palūdziet sastādīt pārtikas preču iepirkumu sarakstu vai ļaujiet palīdzēt plānot dzimšanas dienas svinības. Jautājiet bērna viedokli un ļaujiet bērnam izdarīt izvēli.
  10. Vairāku pakāpju norādes – Dodiet bērnam vairāku pakāpju norādes, piemēram, “Netīro krekliņu ieliec veļas grozā un paņem no atvilktnes tīru!”.